با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
شنبه 31 اردیبهشت 1390

روش جستجو در گوگل

   نوشته شده توسط: omid    نوع مطلب :دانستنی‌های جالب ،


برخی از كاربران كامپیوتر در داخل شركت و تعدادی از خوانندگان نشریه در تماس با ماهنامه پرسش های متعددی در زمینه اینترنت و شیوه كاربرد آن این پدیده مطرح كرده و خواسته اند تا مواردی از نكات آموزشی در این بخش را در صفحات مجله ارایه دهیم. یكی از این موارد، چگونگی جستجو در شبكه گوگل،(google) است كه در این مقاله به آن پرداخته شده است. نكات تفصیلی و آموزشی بیشتر را در مقاله های پیاپی دیگر و در شماره های آینده ملاحظه خواهید كرد.

اینترنت فناوری مرز ناشناسی است كه هر لحظه بر وسعت آن افزوده می شود. هم اكنون میلیاردها سایت بر روی این شبكه وجود دارد و در هر5 ثانیه نیز یك سایت به آن افزوده می شود. این دنیای مجازی آنقدر بزرگ شده است كه دیگر كاربران بدون استفاده از موتورهای جستجو قادر به بهره مندی از آن نیستند و بدین ترتیب، روز به روز اهمیت استفاده از موتورهای جستجو بیشتر می شود. اما همان اندازه كه این موتورها مفید هستند در صورت ناآشنا بودن با شیوه درستِ كار با آنها می توانند خسته كننده هم باشند.
امروزه موتورهای جستجوی زیادی برروی شبكه وب فعال هستند كه هر یك شیوه جستجوی خاص خود را دارند و براساس آن به جستجوی سایتهای مورد نظر شما می پردازند.
یكی از پركاربردترین و مفیدترین موتورهای جستجو، گوگل نام دارد كه این روزها جام پیروزی را از دیگر رقبا ربوده است و روز به روز برتعداد كاربران خود می افزاید. بدون تردید شما هم حداقل برای یكبار گذرتان به
www.google.com خورده است و صفحه ساده و در عین حال پرقدرت این جستجوگر را دیده اید. جستجوگری كه با پشتیبانی از زبان های مختلف دنیا كاربران زیادی را به خود جذب كرده است. و شاید همین پشتیبانی از زبان فارسی است كه در میان ایرانیان نیز از اقبال خوبی برخوردار شده است. در این مقاله می كوشیم تا ضمن آشنایی با نحوه صحیح كار با این جستجوگر كارایی بهره مندی از آنرا نیز بالا ببریم.
برای جستجوی یك موضوع در گوگل كافی است كه چند كلمه توصیفی و اصلی موضوع را در نوار مربوط تایپ كنید و سپس كلیدEnter را فشار دهید و یا اینكه روی دكمه Search كه در جلوی نوار جستجو تعبیه شده كلیك كنید، تا به لیستی از وب سایتهای مرتبط با موضوع دست یابید.
از آنجایی كه گوگل وب سایتهایی را فهرست می كند كه»همه« كلمات مورد جستجوی شما در آن باشند، باید سعی كنید تا در نوار جستجو، كلماتی را وارد كنید كه اساسی تر هستند و از وارد كردن كلمات اضافی بپرهیزید تا نتایج جستجو به آنچه كه شما می خواهید نزدیكتر باشند.


كلمات اصلی تر را بنویسید
همانگونه كه گفته شد برای بهتر نتیجه گرفتن از جستجو، لازم است كلمات اصلی را در نوار جستجو وارد كنید. برای اینكار هر قدر كه
می توانید، موضوع جستجو را ریزتر و معین تر كنید. برای مثال به جای آنكه در نوار جستجو تایپ كنید»نقاش« بهتر است كه نام نقاش مورد نظرتان را تایپ كنید، مثلاً بنویسید»پیكاسو« یا اینكه به جای »اتومبیل« بهتر است بنویسید»پژو« و ...
همچنین كلماتی را بكار برید كه احتمال وجود توضیح درباره آنها بیشتر باشد. مثلاً به جای نوشتن»گذراندن یك شب خوب در تهران« بهتر است تایپ كنید: » هتلهای تهران«.


از آوردن حروف اضافه خودداری كنید
گوگل بطور پیش فرض فقط سایتهایی را فهرست می كند كه تمام كلمات مورد جستجو در آنها باشند. نیازی نیست كه شما بین كلمات جستجو از كلمه پیوند دهنده »و« استفاده كنید. به خاطر داشته باشید كه وارد كردن كلماتی مانند در، به، و... برنتیجه جستجو تأثیر خواهد گذشت، بطور مثال برای جستجو در مورد تعطیلات در شمال به جای تایپ كردن»گذراندن تعطیلات در شمال« بهتر است تنها بنویسید:»تعطیلات شمال«.
خود گوگل هم برای بالا بردن كیفیت جستجوها بطور اتوماتیك كلمات معمولی و واژه هایی همچون»كجا« و »چطور« را از كلمات مورد جستجو حذف می كند. چون این گونه كلمات باعث كندی عمل جستجو می شوند و تأثیری هم در بهبود جستجو ندارند و حتی كیفیت نتایج جستجو را كاهش می دهند.


حروف بزرگ و كوچك فرق نمی كنند
گوگل نسبت به بزرگی و كوچكی حروف حساس نیست. در حقیقت همه حروفی كه به لاتین در نوار جستجو تایپ می كنید، به حروف كوچك تبدیل خواهند شد. برای مثال نتیجه جستجوی(PaRsOiLcO) و(Parsoilco) و
(Pars Oil Co) یكسان خواهد بود.


جستجوهای طبقه بندی شده
با همه این توضیحات اگر مایلید كه نتایج جستجوهای شما دقیق تر و علمی تر باشند، بهتر است سری هم بهdirectory.google.com بزنید. در این آدرس فهرستی از سایتهای اینترنتی با توجه به موضوعات آنها موجود است. مثلاً اگر دنبال سایتی در مورد سیاره زحل هستید، می توانید با رفتن به شاخهScience و زیر شاخه Astronomy به زیر شاخهSaturn دست یابید. همچنین اگر در مورد خودرویSaturn جستجو می كنید، می توانید سایتهای مرتبط با آنرا در شاخه Automotive بیابید.
جستجوی پیشرفته
در جلوی نوار جستجوی گوگل گزینه ای با عنوان»جستجوی پیشرفته« یا»Advanced Search« وجود دارد. با كلیك كردن روی این گزینه وارد صفحه ای با همین نام خواهید شد. در این صفحه شما می توانید با بكار بردن روش های خاصی، دقت جستجو را افزایش دهید.
علاوه بر این تنظیمات، گوگل از یك سری عملگرها نیز برای محدود كردن جستجوها بهره می برد. شما بدون رجوع به قسمت جستجوی پیشرفته و با دانستن این عملگرها می توانید عمل جستجو را هرچه سریعتر انجام دهید. در زیر به توضیح برخی از این عملگرها می پردازیم.

عملگر+
همانگونه كه قبلاً گفتیم گوگل از یك سری كلمات معمولی بصورت خودكار چشم پوشی می كند، ولی در صورتی كه شما ضروری می دانید كه اینگونه كلمات حتماً مورد جستجو قرار گیرند، می توانید با قرار دادن یك علامت»+« در جلوی آنها مطمئن شوید كه در نتایج جستجو حتماً وجود خواهند داشت. (دقت كنید كه قبل از علامت»+« یك فاصله(space) وجود داشته باشد ولی كلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید).
راه دیگر دقیق كردن گوگل در جستجوی كلمه ای خاص این است كه كلمه مورد نظر را در كوتیشن (" ") قرار دهید. برای مثال اگر بخواهیم داستان جنگ ستارگان1 (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهیم، گوگل حرف I را مورد جستجو قرار نمی دهد مگر آنكه آنرا بصورت
Star Wars” “Episode+ I و یا Star Wars Episode I”” تایپ كنیم.

عملگر-
برخی اوقات ممكن است شما دنبال كلمه ای بگردید كه بیش از یك معنا دارد، برای مثال كلمه»bass« در ماهیگیری به معنای
»ماهی خالدار« است و در موسیقی به معنای» صدای بم«. برای حل اینگونه مشكلات می توانید از عملگر»-« استفاده كنید تا گوگل به دنبال سایتهایی بگردد كه كلمه بعد از این عملگر در آنها اشاره شده است.(دقت كنید كه قبل از علامت»-« یك فاصله (space) وجود داشته باشد ولی كلمه بعدی بدون فاصله، فوراً پس از آن بیاید). در مثال بالا می توانید بنویسید:bass- music.

عملگر~
گاهی ممكن است شما فقط به دنبال كلمه ای خاص نباشید و بخواهید كه به دنبال كلمات مرتبط با آن نیز بگردید. برای این كار از این عملگر استفاده می شود. برای مثال اگر در كادر جستجو تایپ كنید»كیفیت غذا« در نتیجه، سایتهایی ظاهر خواهند شد كه كلمه»كیفیت« و كلمه»غذا« در آنها وجود داشته باشد. حتی ممكن است كه این دو كلمه اصلاً بهم ربط نداشته باشند. اما اگر تایپ كنید»~كیفیت~غذا« گوگل دنبال سایتهایی
می گردد كه درباره كیفیت غذاها نوشته باشند.

عملگر""
همانگونه كه قبلاً نیز گفته شد، برای جستجوی عبارتی خاص بصورت كامل(نه بصورت كلمات جدا از هم بایستی آن عبارت را در داخل كوتیشن
(" ") قرار داد.


عملگر»یا«
گوگل از یای منطقی پشتیبانی می كند. بدین معنا كه اگر دنبال كلمه ای خاص یا جای آن كلمه ای دیگر به جای آن كلمه می گردید، می توانید در بین این دو كلمه از »یا« استفاده كنید. برای مثال اگر در كادر جستجو تایپ كنید»تعطیلات در شیرازیا اصفهان«، آنگاه گوگل دنبال سایتهایی می گردد كه در خصوص تعطیلات در شیراز یا در اصفهان باشند.


عملگرSITE
اگر می خواهید كه عمل جستجو در سایت بخصوصی انجام گیرد،
می توانید پس از وارد كردن كلمه مورد نظر عملگرSite: را آورده و پس از آن آدرس سایت را بیاورید، برای مثال برای جستجوی»گریس« در سایت مجله نفت پارس می توانید بنویسید:grease site:
www.naftpars.ir


عملگر..
برای اینكه جستجو را محدود به سایتهایی كنید كه در آنها اعداد محدوده خاصی وجود داشته باشند، می توانید از این عملگر برای نشان دادن محدوده عددی مورد نظر بهره بگیرید. مثلاً اگر به دنبال DVD Player های با قیمت250 تا350 دلار می گردید، بایستی اینگونه درخواست خود را اینگونه بیان كنیدVD Player $250..350 (توجه داشته باشید كه بین دو نقطه عملگر هیچ فاصله ای نباشد).


صفحه نتایج جستجو
صفحه نتایج جستجوی گوگل چه به فارسی و چه به انگلیسی را می توان به16 قسمت تقسیم كرد كه در زیر به شرح مختصر هر یك از آنها می پردازیم:
1- با كلیك روی هر گزینه از لینك های بالایی گوگل، مشخص می كنید كه در چه زمینه ای می خواهید جستجو كنید، سایتها، تصاویر، خبرها، گروهها و...
2- دكمه Search یا جستجو برای شروع عمل جستجو بكار می رود. به جای بكار بردن این دكمه می توانید كلیدEnter را فشار دهید.
3- لینكAdvanced Search یا جستجوی پیشرفته شما را به صفحه تنظیمات پیشرفته جستجو می برد.
4- كادر جستجو برای تایپ كردن كلمات مورد جستجو بكار برده
می شود.
5- لینك Preferences یا تنظیمات شما را به صفحه تنظیمات گوگل می برد تا در آنجا مشخص كنید كه می خواهید در هر صفحه نتایج جستجو چه تعداد سایت فهرست شود، و یا اینكه زبان مورد استفاده چه زبانی باشد و ...
6- نوار آبی رنگ، نوار آمار است كه آمار تعداد سایتهای یافته شده و مدت زمان جستجو را نشان می دهد.
7- Tip ها توضیحات كوتاهی هستند كه شما را برای جستجوی بهتر راهنمایی می كنند.
8- گوگل دارای منابع اطلاعاتی متنوع و ویژه ای است كه براساس تجربه جستجوی كاربران مختلف جمع آوری شده اند. اغلب این منابع به جستجوی شما نزدیكتر است و در بالای نتایج جستجوها قرار می گیرند. گوگل برای گرفتن نتیجه بهتر، شما را به دیدن منابع اطلاعاتی خودش دعوت می كند. برای مثال در شكلی كه آدرس مناظر كوهها مورد جستجو قرار گرفته است گوگل كاربر را به دیدن قسمت Local Search خود دعوت می كند تا در آن قسمت به نتایج واقعی تری از آنچه كه می خواهد برسد.
9- در قسمت نتایج جستجو، اولین چیزی كه می بینید عنوان صفحه ای است كه كلمات مورد نظر در آن یافته شده است. گاهی اوقات در این قسمت یك آدرس اینترنتی قرار می گیرد كه به معنای بدون نام بودن صفحه مورد نظر است.
10- پس از عنوان سایت، قسمتهایی از سایت كه كلمات شما در آن یافته شده اند، بصورت خلاصه آورده می شوند. این متن كوتاه به شما این امكان را می دهد تا قبل از كلیك كردن روی عنوان آن و دیدن محتویات سایت بینید كه آیا این صفحه كاملاً مطابق با خواسته شماست یا نه.
11- این بخش شامل آدرس سایتی است كه كلمات درآن یافته شده اند.
12- بخش بعدی اندازه یا سایز متنی قسمتی از سایت را كه متن مورد نظر شما در آن یافته شده است نشان می دهد. در برخی موارد این اندازه دیده نمی شود.
13- اگر به هر دلیلی با كلیك كردن برروی عنوان سایت و یا آدرس سایت، قادر نیستید كه محتویات آنرا ببینید، می توانید با كلیك كردن برروی گزینه Cachedیا نسخه ذخیره شده، همان سایت را از روی سِرور گوگل ببینید، (لازم به توضیح است كه گوگل قسمتهایی از برخی سایتها را برای دسترسی و جستجوی سریعتر برروی سِرور خود ذخیره می كند. شما با كلیك كردن روی این گزینه می توانید به قسمت های ذخیره شده روی سرور گوگل دسترسی پیدا كنید.)
14- با كلیك روی گزینه Similar Pages یا صفحات مشابه جستجوگر گوگل شما را به سمت صفحاتی شبیه به صفحه یافته شده راهنمایی می كند.
15- وقتی كه گوگل كلمه مورد نظر شما را در یك سایت در چند صفحه پیدا می كند، ابتدا صفحه ای را كه به در خواست شما نزدیكتر است می آورد و سپس صفحه دوم را بصورت فرو رفته نشان می دهد.
16- اگر در یك سایت در بیش از دو صفحه كلمات مورد نظر شما یافته شوند، بایستی برای دیدن صفحات سوم به بعد روی شماره صفحه های پایین نتایج جستجو كلیك كنید.
منبع:
www.iritn.com