تبلیغات
باید دانست - چربی شکمی بیشترین ارتباط را با بیماری های قلبی دارد
با کلیک روی ستاره یک امتیاز به این مطب بده
سه شنبه 17 آذر 1388

چربی شکمی بیشترین ارتباط را با بیماری های قلبی دارد

   نوشته شده توسط: omid    نوع مطلب :پزشکی‌ و سلامت ،

چربی شکمی بیشترین ارتباط را با بیماری های قلبی دارد
عضو هیات علمی پژوهشکده غدد و متابولیسم گفت: چربی های داخل شکمی از نظر متابولیکی مخاطرات بیشتری دارد و این نوع چربی ها بیشترین ارتباط را با ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی دارد.
دکتر "امیر عباس مومنان" در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار علمی ایرنا گفت: یکی از شاخص های مهم در ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت چاقی های شکمی یا مرکزی به خصوص چربی های احشایی شکم است که این نوع چربی ها در مقایسه با چربی های داخل ران و باسن ، ضرر بیشتری دارد.
وی با بیان اینکه شاخص چاقی شکمی و ارتباط آن با بیماری های غیر واگیر در دو دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته گفت: شاخص توده بدنی همچنان به عنوان معیار چاقی عمومی روشی قابل قبول است، اما چاقی شکمی یا مرکزی را نشان نمی دهد.
مومنان اضافه کرد: در این روش ممکن است فرد دچار چاقی شکمی باشد و بر اساس شاخص توده بدنی چندان چاق به شمار نیاید.
(BMI (Body Mass Index یا نمایه توده بدنی یکی از در دسترس ترین شاخص ها برای تنظیم وزن متناسب است که برای تعیین وضعیت بدن از نظر نسبت وزن به قد استفاده می شود. BMI هر فرد از تقسیم وزن آن فرد بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد او بر حسب متر بدست می آید.
عدد حاصل اگر بین 5/18 تا 25 باشد فرد وزن طبیعی دارد و در محدوده سلامت وزنی قرار دارد.
نمایه توده بدنی بین 25-30 به معنای داشتن اضافه وزن است و اگر بین 30-35 فرد مبتلا به چاقی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بر اساس استاندارهای انستیتو ملی سلامت ، استاندارد های دور کمر مردان نباید بیشتر از 102 باشد و دور کمر زنان نباید از 88 فراتر رود.
وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده در ایران و مناطق آسیای جنوب شرقی که طی 10 سال اخیر انجام شده، این شاخص ها در جوامع شرقی چندان صحت ندارد و نمی تواند معیار خوبی برای پیش بینی بیماری های غیر واگیر و به خصوص بیماری های قلبی و عروقی در جوامع شرقی باشد.
محقق پژوهشکده غدد و متابولیسم گفت: بر اساس نتایج مطالعات مختلفی که با همکاری مرکز تحقیقات غدد، و از جمله طرح تحقیقاتی قند و لیپیت و نتایج طرح نظام مراقبت وزارت بهداشت انجام شده، شاخص توده شکمی در مردان و زنان ایرانی با محیط دور کمر حدود 90 سانتی متر تفاوت زیادی با هم ندارد.
وی گفت: بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در ایران، محیط دور کمر حدود 90 سانتی متر در مردان و زنان ایرانی ، سطحی است که می تواند در سلامتی افراد مخاطراتی را به همراه داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه چاقی در دو سطح یک و دو مورد بررسی قرار می گیرد گفت: سطح یک مرحله ای است که افراد باید از چاق شدن خود پیشگیری کنند و ادامه روند چاقی احتمال ابتلای آنها به بیماری هایی همچون دیابت، قلب و عروق و فشار خون را بالا می برد.
وی ادامه داد: شاخص دور کمر سطح یک در ایران بر اساس شواهد موجود و مطالعات انجام شده حدود 90 سانتی متر است.
مومنان با اشاره به اینکه در چاقی سطح دو شاخص دور کمر 95 سانتی متر است گفت: در این سطح ، خود دور کمر 95 به عنوان هشداری برای افرایش خطر ابتلا به بیماری قلب و عروقی و دیابت قلمداد می شود.
عضو هیات علمی پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: با پیشگیری از چاقی به صورت تغییر در شیوه زندگی ، تحرک و تغذیه مناسب، می توان از ابتلا به انواع بیماری های غیر واگیر همچون دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کرد.
وی افزود: آموزش های لازم در خصوص پیشگیری از چاقی و تشویق به ورزش و تحرک و تغذیه مناسب باید از سنین پایین و در سطح مدارس آغاز شود.